#direnlibido [Nagehan Tokdoğan]

kampfplatz 2:4

Eylül 2013Haziran İsyanı’nın pek çok simge kadını oldu. Bu kadınların bazıları elbiseli, bazıları çok güzel, bazıları çok kıvrak, bazıları çok cesur, bazıları çok sevecendi. Polisin yüzüne biber gazı fışkırttığı kırmızı elbiseli kadın­dan, ayağının dibine düşen biber gazı kapsülünden kurtulmak için zıp zıp zıplayan siyah elbiseli kadına, TOMA’nın tazyikli suyuna yüzünde tatlı bir tebessümle meydan okuyan sarı­şın kadından, çevik kuvvete papatya uzatan cömert kadına, TOMA’nın karşısında dans eden kadınlardan, gaz bulutunun içindeki yüzü maskeli kadınlara, direnişçi erkeklerin yüzü­ne talcidli su süren kadından, kendine kırmızı sütyenden gaz maskesi yapan kadına, ağzında gaz maskesi, gözünde deniz gözlüğü, dağınık saç­ları ve iri gözleriyle, yumruk ya da za­fer işareti yapan kadınlara kadar tüm bu figürler Haziran İsyanı’na damga­sını vurdu, birbirinden eğlenceli du­var yazılarına da konu oldu (‘Direnen Kadınlar Çok Seksisiniz’), internette ‘direnişçi kadınların en güzel kareleri’ tıklanıp durdu.

Direnişten arta kalan zamanlarda­ki eş-dost sohbetlerinde bir yandan politik analizler yaparken diğer yan­dan bu kadınları konuştuk, videoları­nı izledik, fotoğraflarına baktık. Hem erkek arkadaşlar hem de biz kadınlar direnen kadınlara yönelik beğeniyle hayranlık arasında gidip gelen duy­gularımız eşliğinde onlardan bahse­dip durduk. Aslında bu ortamlarda kadınlar olarak kendi aramızda fiskos yaptığımız başka şeyler de vardı: Ne­dense biz kadınlar, direnişin sembolü olan erkekler hakkındaki duyguları­mızı o kadar da rahat dillendiremedik, şöyle bağıra bağıra ‘Biber gazı oley videosundaki çocuk çok çekici, çok yakışıklı, çok tatlı yahu!’ diye­medik. Gaz bulutunun içinde polise taş atıp ardından takla atan çocuğun artistliğinden, TOMA’nın karşısında gitar çalan çocuğun sevimliliğinden, çarşı bebelerinin gözü karalığından, beyaz önlüklü doktorların cazibesin­den, Gümüşsuyu barikatının üstüne çıkmış şarkı söyleyen Hakan Vreskala’nın karizmasından, duranadam’ın zekasından şöyle ballandıra ballandıra bahsedemedik. Hâlbuki biz direnen erkeklerden öyle etkilen­dik ki alana #direnlibido dövizleriyle çıkmayı dahi düşündük, en azından eş-dost kadınlarla aramızda bunun geyiğini çevirdik.

Özetle biz kadınlar, direnen er­kekleri çok sevdik ve söylemeden geçmeyelim dedik: ‘Direnen erkekler, siz de çok seksisiniz!’