T.Ç. [Kansu Yıldırım]kampfplatz 3:7

Ekim 2014
Çimento sözcüğü Türkiye siyasal yaşamında “en çok kullanılan laflar top 20 listesi”ne rahatlıkla girebilir. Hemen her dönem iktidarda bulunan bir lider veya partisinden bir nefer bu sözü, bir özdeşliğin göstergesi olarak farklı zamanlarda kullanmıştır. Bunu partisinin devletiyle, devletinin milletiyle yahut milletinin birlik ve beraberlikle olan “sarsılmaz bütünlüğünün” işareti olarak çimento sözcüğü ile cisimleştirir. Bu sözcüğü sadece belirli bir siyasi-ideolojinin mensupları kullanmaz; yelpaze oldukça geniştir. İslamcılar da, sosyal demokratlar da, ulusalcılar da lügatlerinde bir şekilde kayda geçirir bu sözcüğü. Örneğin Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak da 2011 yılında “Biz bu ülkenin harcı ve çimentosuyuz” demiştir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 2013 yılında “Biz ülkenin çimentosuyuz” cümlesini kullanmıştır. Parti fikrinin ve bir parti-ideolojisinin kitleselleşmesi için meşrulaştırıcı argüman olarak kullanılan bu sözcük belki de hak ettiği değeri AKP döneminde kazanmıştır.

Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra ilk baş davetli statüsünde konuşmasını yapan Recep Tayyip Erdoğan TESK Genel Kurulunda yine çimento sözcüğünü kullanmıştır. Ama bu sefer parti ya da liderlik sultası için değil, hedef kitlesini belirli bir makama yerleştirmek, kendi makamının kucaklayıcılığı göstermek için: “Esnaf ve sanatkârlar, ahilik kültürü altında, ülkenin mayası ve çimentosudur”. Belki bu durumu şöyle okumak mümkündür; AKP ve liderliği için bu sözcük iki anlama sahiptir. Birincisi, klasik siyasi yaşamdaki nutuksal-söylevsel özelliğidir. İkincisi ise, AKP’yi ekonomik açıdan ayakta tutan sermaye birikim stratejisi olarak inşaat sektörünün siyasal açıdan operasyonelleştirilmesidir. Yani inşaatçılık şantiyede kalmayarak bilinç düzeyine, muhakeme biçimlerine ve siyasal dillerine de sirayet etmiştir. Bunun için kısa bir kronoloji çıkartabiliriz bile:

“Biz AK Parti olarak kendimizi bu ülkenin birliğinin, bütünlüğünün çimentosu olarak görüyoruz”, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 2013

“Partimiz ülkenin çimentosudur”, Başbakan Erdoğan, 2012

“Gümüşhaneliler bu ülkenin çimentosudur”, AKP Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün

“AK Parti, ülkenin birlik ve beraberliğinin çimentosudur”, Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2011


“AK Parti Türkiye'nin çimentosudur”, AKP Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, 2008